Lisztkeverékeim fejlesztése során arra törekedtem, hogy egy köztes megoldást hozzak létre a keményítő alapú, és a már-már mindenmentes lisztkeverékek között. Tettem ezt azért, hogy a termékeimből készíthető sütemények ízletesek, szépek legyenek, de egyúttal beilleszthetőek legyenek még az egészségtudatos táplálkozásba is, hiszen tudom, mennyire fontosak a rostok a gluténmentes diétában. Zentai Andreát, a Mensmentis vezető dietetikusát, a Diétás Kiskáté szerzőjét, a Mandulaliget főzőiskola társalapítóját, és oktatóját kértem fel arra, hogy szakmai szemmel értékelje a Hadarik Rita gluténmentes lisztkeverékeket.

HOGYAN OLVASSA JÓL A GLUTÉNMENTES LISZTKEVERÉKEK CÍMKÉIT?

Zentai Andrea, dietetikus írása

Szerencsére egyre több a tudatos vásárló, aki megnézi, hogy mit tesz a bevásárló kosarába, és az asztalra. Sokan azonban nem tudják pontosan, hogy mit érdemes nézni egy élelmiszer címkéjén, illetve bizonyos esetekben a feltüntetett adatok alapján nem biztos, hogy jól meg tudja ítélni, hogy az adott termék megfelelő-e a céljainknak.
Az élelmiszer címkéken az összetevők listáját vegyük szemügyre első körben. Az összetevők listájában a felhasznált alapanyagok mindig mennyiségileg csökkenő sorrendben vannak feltüntetve. Az első összetevőből van a legtöbb, majd mennyiségileg csökkenő sorrendben a többi alapanyag.

Diétás oktatáson azt javasoljuk, hogy olyan terméket válasszanak, amelyekben első helyen a teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú hozzávalók vannak feltüntetve. Ez a gluténmentes termékek között viszonylag ritka, mert a hagyományos gluténmentes élelmiszerek, termékek általában fehér rizslisztből, kukoricalisztből, vagy különféle keményítőkből állnak.

MIÉRT HASZNÁLJA A HADARIK RITA GLUTÉNMENTES CÉLLISZTEKET!

Ha ilyen szemmel nézzük, akkor a Hadarik Rita gluténmentes süteményporok előnyösek, mert nem tartalmaznak ízfokozót, színezéket, vagy adalékanyagok hadát, azonban az összetevő listák első helyén a tápióka szerepel, aminek alacsony a rosttartalma. Ellenben, ha a felhasznált lisztek pontos mennyisége alapján ítéljük meg a termékeket, akkor  a gyümölcskenyér, a zsúrpogácsa, az amerikai palacsinta, és a mézes keksz esetében is nagyobb a magas rost tartalmú lisztek összmennyisége, mint a tápióka. A zsúrpogácsa és a mézes keksz pedig még útifűmaghéjat is tartalmaz pluszban, ami szintén növeli a termékek rosttartalmát. Ezeket a termékeket IR diétában is fogyaszthatják például kisétkezésekre még akkor is, ha nem kell gluténmentes diétát folytatniuk.

A termékek azonnal megrendelhetők a webshopból.

RENDELÉS ITT

Rostok a gluténmentes diétában

Megjegyzés: A gyártók nem kötelesek feltüntetni a hozzávalók pontos mennyiségét a csomagoláson a termék jogvédelmének érdekében, de tapasztalataink szerint többnyire készségesek, ha felkeresik őket a vásárlók a kérdéseikkel. Ha valamilyen termékkel kapcsolatosan bizonytalan, keresse fel közvetlenül a gyártót.

Fontos ez azért, mert az ajánlott napi rostbevitel 25-40 gramm, amelynek a bevitelével:
– karban tartható a széklet
– növelhető a teltség érzet (így könnyebb megelőzni, rendezni a túlsúlyt)
– egyenletesebb szinten tartható a vércukor érték stb.

Rostbevitelét fedezni tudja az alábbi szabályok betartásával:
– A gabonák és a lisztkeverékek közül válassza a magasabb rosttartalmúakat, a teljes kiőrlésűeket.
– Egyen reggelire rostokban gazdag kenyérből készült szendvicset, meleg, főzött kását, gabonaköretet ebédre, vagy rost dús kekszet kisétkezésre.
– Az ételkészítés során vegyítse akár az alacsony rosttartalmú liszteket magas rosttartalmúakkal, (legalább 60%-ban használjuk az utóbbiakat).
– Fogyasszon naponta minimum 400 gramm friss zöldséget, gyümölcsöt, naponta legalább egyszer nyers formában: szendvicsbe, salátának, kisétkezésekre (pl. gyümölcs uzsonnára).
– Egyen naponta egy két marék olajos magvat: salátához, gyümölcsök mellé, rakott, vagy töltött ételekbe.
– Iktasson be rendszeresen száraz hüvelyest az étrendbe pl.: salátának, levesként, rakott, vagy töltött ételként.

Kisétkezés: tízórai, uzsonna

mandulaliget_logo
Az egészséges főzőiskola