A köles közel 10 000 éves múltra visszatekintő (ál)gabona, Kínából származik. A kínaiak messze híresek abban, hogy az emberi szervezetet egy komplex egészként nézik, és meggyőződésük, hogy helyes táplálkozással beindítható annak regenerációja is. A kölest számtalan jótékony hatása miatt fogyasszák évezredek óta, az már csak ráadás, hogy egyben gluténmentes is, így az erre érzékenyek is fogyaszthatják.

Amikor valakiről kiderül, hogy gluténérzékeny, az első reakciói között szerepel a félelem, hogy mit fog enni ezt követően. De nem kell megijedni, hiszen olyan új alapanyagokat vezethetünk be az étrendünkbe, mint például a köles, ami jótékony hatásainak köszönhetően méltán viselheti a ’szupergabona’ nevet.

Szeretnél egészséges szép, fényes hajat, feszes bőrt, egészséges fogakat?

A köles kifejezetten lúgosító hatású gabona. Jótékony hatással van a kötőszövetre, feszessé teszi a bőrt. Mivel gazdag fluorban, védi a fogakat. Szilícium tartalmának köszönhetően pedig fényesebbé teszi a hajat, és a körmöket is.

Gazdag vitamin és ásványi anyag tartalma mellett a köles kiemelten gazdag ballasztanyagokban is. A magas rosttartalomnak köszönhetően karban tartja a bélműködést, tisztít és salaktalanít. Arra figyeljünk oda, hogy a magas rosttartalom miatt sok folyadékot szükséges meginni.

A kölest számtalan módon elkészíthetjük. Szemes változatából párolhatunk pergős szemű köretet, de ebből készül az édes, vagy sós köleskása is. Lisztjét kis mennyiségben használhatjuk süteményporokhoz, panírozáshoz, sűrítéshez. A kölespehely ideális reggeli köleskása készítéséhez is.