Mindenekelőtt ki kell hangsúlyozni, hogy a szójabab, és a benne lévő fehérje értékes, és nagyon sokoldalúan felhasználható alapanyag az élelmiszeriparban. A sokoldalúságában rejlik azonban az egyik hátránya is, mégpedig, hogy gyakorlatilag bármiben megtalálható. Tudtad, hogy a tudtodon kívül napi szinten ehetsz valamilyen formában szójatermékeket? A továbbiakban tippeket adok arra is, milyen liszteket használj, ha a glutén mellett kerülnöd kell a szóját, vagy akár a kukoricát is szója allergia vagy kukorica érzékenység miatt.

Mi a szója allergia?

„A szója allergia során szervezete immunrendszere a szójában található ártalmatlan fehérjéket hibásan támadóként érzékeli és ezért antitesteket kezd el termelni ellenük. A szója következő fogyasztása során immunrendszere hisztamint szabadít fel szervezete védelme érdekében, amely az allergiás reakció tüneteit okozza.”

Szója allergia tünetei

  • bőrkiütések, bőrszárazság
  • viszketés érzés (akár a szájüregben is)
  • hányás
  • száj-garatüregi duzzanatok, légúti nehézségek

A szója allergia tünetei van, hogy csak 2-3 nap múlva jelentkeznek, ezért nehezebb elcsípni, mi okozhatja a problémát. Javaslom, ha gyakran jelentkeznek a fenti tünetek, akkor fordulj orvoshoz, és végeztesd el a megfelelő vizsgálatokat.

(TIPP: Otthon elvégezhető ételintolerancia vizsgálati teszt: www.yorktest.hu)

Miben van szója?

A szójaallergia mértéke is növekedik, mert olyan ételekbe is ’belecsempészik’, amikre nem is gondolnánk (felvágottak, szószok, csokoládé, pékáru, gyógyszerek, kozmetikumok, stb.). A szójának már nagyon kis mennyisége is allergiás reakciót okozhat az arra érzékeny ember számára.

Szójatej kontra tehéntej

A szójatermékeket, szójatejet a tejfehérje-allergiások, laktózérzékenyek is fogyaszthatják. Ugyanakkor fura csavara az életnek, hogy pont ők azok, akiket leginkább veszélyeztet a szója allergia kialakulása is. Aki a tehéntejre allergiás, sok esetben allergiás a szójára is. A legveszélyeztetettebbek pedig a kisgyerekek (a tejallergiás gyerekek körében kb. 30 %-ban alakulhat ki szójaallergia is). Éppen ezért például csecsemőknél sem javasolják a szója alapú tápszerek, szójatej bevezetését.

A szója allergia kezelése

A szója allergia kezelése, a gluténérzékenységgel megegyezően az, ha szisztematikusan kerülünk minden olyan élelmiszert, amiben szója, vagy feldolgozott szójatermék található. Emiatt az ezekre érzékenyeknek folyamatosan nézni kell a termékek címkéit. Valamennyire megkönnyíti a helyzetet, hogy a gyártóknak kötelezően jelölniük kell a szója jelenlétét.

glutenmentes-zserbo

Gluténmentes és szójamentes diéta

Sajnos egyre több olyan cöliákiás van, akiknek kerülniük kell a szója termékeket, és a fentiek alapján sok esetben a kukoricát is. Ez azért is jelent komoly problémát, mert a gluténmentes lisztekben, így a pékárukban, a száraztésztákban, és egyéb feldolgozott termékekben nagyon gyakori összetevő a szója és a kukorica. Éppen ezért sok gyártó elkezdett szója- és/vagy kukoricamentes, vagy éppen mindenmentes gluténmentes lisztkeverékek előállítására.

A Hadarik Rita gluténmentes lisztkeverékek közül mindegyik garantáltan szójamentes és olyan üzemben készülnek, ahol nem is érintkezhetnek szójával. A 10 perces fánk, az amerikai palacsinta, a zsúrpogácsa, a csokis-kakaós keksz, a mézes keksz, és a gyümölcskenyér lisztkeverékek pedig még kukorica terméket sem tartalmaznak.

Süss glutén- és szójamentes sütiket! Válogass gluténmentes süti receptjeim között!

Lássuk a recepteket!