Abban mind egyetértünk, hogy ahhoz, hogy az ételallergiás kisgyerekek egész nap jól tudjanak koncentrálni az iskolában és óvodában, jó minőségű, egészséges, és változatos étrendre (reggeli, ebéd, uzsonna, vacsora) van szükségük. Kiemelten fontos, hogy mindennap meglegyen a reggeli, akár otthon, akár a közintézményben, hiszen ez határozza meg a napi energiaszintjét.

Amennyiben a gyerek valamilyen ételallergiával, vagy intoleranciával küzd, a helyzetünk bonyolódik. Sőt, gyakran több érzékenységet is figyelembe kell venni egyszerre, ezért a legjobb megoldás az, ha a szülő pakolja össze a napi elemózsiát. Ez először nagyon macerásnak tűnhet, fel kell magunkat vértezni sok-sok ötlettel, és még több lelki erővel. De idővel bele lehet rutinosodni.

Ételallergiás kisgyerekek étkezése – hogyan oldjuk meg az iskolai étkezést (tízórai, ebéd, uzsonna)

– Ha gyermekünk ételallergiás és mi magunk szeretnénk az étkezést megoldani, feltétlen keressük fel az illetékes pedagógust, intézményvezetőt, dadust. Beszéljük át, mit ehet, mit nem ehet a gyerek, és hogyan lesz megoldható a biztonságos étkezése. Gluténérzékenységnél, vagy mogyoróallergiásoknál például figyelembe kell venni azt is, hogy kiiktassunk minden keresztszennyeződési lehetőséget.
– Beszéljük meg a pedagógusokkal, hogy születésnapok előtt üzenjenek a szülőnek, hogy az érzékeny gyereknek is tudjon arra a napra egy szelet sütit küldeni, hogy ne érezze magát kirekesztve.
– A gyereknek csak olyan ételt pakoljunk, amit már ismer, és szeret. Ellenkező esetben éhes maradhat, mert nem eszi meg a tízórait vagy az uzsonnát, ettől ingerlékenyebb, fáradtabb, és energiahiányos lehet. Minden újdonság előtt tartsunk otthon főpróbát.
– A szendvicsek mellett pakoljunk külön gyümölcsöt, rágcsálnivalót is.
– Minden étkezésnek legyen egy kis doboza a gyerek nevével, és az étkezés aktualitásának (tízórai, uzsonna, ebéd, gyümölcs) nevével feltüntetve.
– Ha súlyosabb és összetett az ételérzékenység, akkor érdemes a tányérokat, evőeszközt, szalvétát is mindig magunkkal vinni.

A gyermek ételeit minden esetben a saját diétájának megfelelően kell/lehet összeállítani.
– Gluténérzékenység esetében gluténmentes pékárut vásároljunk, vagy süssünk házilag.
– Ha boltban vásárolunk, figyeljük az áthúzott kalászjelet, a FREE, vagy gluténmentes feliratot. Ugyan így a bolti félkész-, vagy késztermékeken már kötelező feltüntetni a mentességet (laktózmentes, szójamentes, tartósítószer mentes). Mindenképp nagy odafigyelést jelent, de idővel már tudni fogjuk, mit hol érdemes beszerezni.

MIT ADJUNK A BOLTI FELVÁGOTT, ÉS VAJAS KENYÉR HELYETT?

vanilias-csokis-rudak

Ételallergiás kisgyerekek – uzsonna ötletek a teljesség igénye nélkül

Zöldségkrémek: padlizsánkrém, sárgarépa krém, zakuszka, karfiolkrém, brokkoli pástétom, csicseriborsó krém, babkrém
Egyéb házi pástétomok, húsok, krémek: tojáskrém, májkrém, húspástétom, házi érlelésű, hagyományos kolbászok, tarja, sonka
Magkrémek: különféle pestok (aszalt paradicsomos, bazsalikomos-diós, kakukkfüves-fokhagymás-napraforgó magos, tökmagos-fokhagymás, stb.), házi mogyorókrém, mandulakrém, mogyoróvaj
Egyebek: zöldséges tojásrántotta, zöldséges lenmagpelyhes túrókrém (lehet laktózmentes is), köles körözött, húspogácsa házi majonézzel, salátával

A nem zöldségalapú (lásd zöldségkrém) szendvicsekbe mindig kerüljön salátaféle, paradicsom, amit a gyermek ehet és szeret.

Kekszek, rágcsák: Egy-egy kisétkezést időnként megoldhatunk házilag sütött, a diétának megfelelően összeállított aprósüteménnyel is. Ha gluténérzékeny a gyermek, próbáld ki a Hadarik Rita gluténmentes lisztkeverékeket, amelyek között több kekszalap is található.