Ha tisztában vagy ezzel az 5 ténnyel, akkor megszüntethető a székrekedés

Gyakran kérnek tőlem tanácsot azzal kapcsolatosan, hogy gluténmentes étrend mellett (is) elviselhetetlen székrekedésük van az embereknek. Már sokszor, sokféle módon beszéltem erről, de úgy érzem, hogy össze kell foglalni pár alapvető táplálkozási szokást, ami miatt kialakulhat a székrekedés. A lehetséges megoldásokat is a kezedbe adom ebben a cikkben, melyek nagyon kézenfekvőek, és sokat lehet olvasni is róluk, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy gyakran nem vesszük ezeket komolyan.

FIGYELEM!

„A béltartalom meglassult továbbítása azzal jár, hogy a belekben lévő toxikus anyagok hosszabb ideig érintkeznek a bélnyálkahártyával, így a székrekedés a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is emeli.”
Forrás: Webbeteg

A székrekedés lehetséges okai

  1. Étrendi hiányosságok, hibák
  2. Mozgás nélküli életmód
  3. Elégtelen folyadékfogyasztás
  4. Stressz
  5. Betegségek (pl. láz, cukorbetegség, pajzsmirigy-betegség, vízhajtó szedése, aranyér, gyógyszerek mellékhatásai, stb.)

Étrendi hibák a gluténmentes diétában, ami székrekedéshez vezethetnek

Túl KEVÉS rost fogyasztása. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy megelégszenek azzal, hogy gluténmentesítik a megszokott ételeiket. Ilyenkor általában a ’fehér kenyér’, fehér tészta’ utáni vágy miatt olyan megoldásokhoz nyúlnak az érintettek, amik főként keményítő alapúak, nincs bennük, vagy csak minimális rost. De ha még adnak is hozzájuk extra rostot, TÚL SOK a keményítő bennük, és kevés a lassú felszívódású őrlemény. Még nagyobb probléma, ha ilyen táplálkozás mellett nem fogyasztunk elégséges mennyiségű növényi táplálékot sem (sült, párolt, főtt zöldségek, saláták), amik egészséges és hasznos, ráadásul finom rostforrások. Ha csak az a probléma, hogy nincs ötleted, miket készíts zöldségekből, akkor ajánlom figyelmedbe Glutén Nélkül című könyvemet, amiben rengeteg működő, és finom receptet találsz.

Egy átlagos felnőtt napi rostszükséglete 25-30 g, ehhez képes a legtöbb ember jó, ha napi 15-20 g rostot fogyaszt. A szükséges rostbevitelhez napi kb. 50 dkg zöldség, rostokban gazdag pékáru, és egy adag zabkása is megoldás lehet.

Túl SOK rost fogyasztása! Vannak, akik a szénhidrát csökkentése érdekében átesnek a másik oldalra, azaz rengeteg rostot esznek napi szinten. Tudnod kell, hogy 1 g rost megkötéséhez kb. 0,5 dl víz szükséges. Ha túl sok rostot fogyaszt valaki, és nem iszik elégséges, RENGETEG vizet, az székrekedéshez, puffadáshoz vezethet.

Nem iszol ELÉG vizet! Ha nem iszol eleget, a belekben lévő salak beszárad, nem tud megfelelően kiürülni. Testünk nagy része egyébként is vízből áll, így nem kérdés, hogy inni kell.

Nos, ha mégis sikerül annyit inni, hogy ne legyen ilyen gond, akkor meg a víz távozása miatt lehet rengeteg sürgős dolgunk. Éppen ezért érdemes egy optimális étrendet kialakítani, amiben mindenből megadjuk a szervezetünknek a szükséges mennyiségű forrást. Fontos, hogy próbáljuk meg rendszeresíteni a mozgást a mindennapjainkban, mert a mozgásszegény életmód bélrenyheséghez vezethet, ami pedig székrekedést okozhat.

Bár nem étrendi kérdés, de azt gondolom, rengeteg embert érinthet, ez pedig a stressz. A folyamatosan jelen lévő stressz, a rohanás visszatartási problémákat eredményezhet. Ha ez párosul valamilyen szélsőséges étrenddel, akkor ismét ott vagyunk, hogy nem megy a ’napi rutin’.

A jól megtervezett étrend mellett érdemes a lelkünkre is odafigyelni.

  • Legyen napirended, amiben kevés váratlan izgalom ér.
  • Jó, ha van egy hobbid, amivel le tudod vezetni a feszültséget.
  • Kerüld az energiavámpírokat.
  • Fókuszálj a jó dolgokra, nevess, amennyit csak tudsz.

Próbáld ki a Hadarik Rita gluténmentes termékeket, amelyekből MELLÉKÍZMENTESEN tudsz olyan gluténmentes tésztákat, ételeket készíteni, amikben optimális mennyiségben vannak rostok, ráadásul javarészt (> 50 %) lassú felszívódásúak. Amennyiben odafigyelsz a rendszeres zöldség, salátafogyasztásra is, nem lesznek emésztési problémáid!

Érdekelnek a rostban gazdag, mellékízmentes lisztkeverékek