Barna rizs vs. fehér rizs

Hosszú éveken át azt sem tudtam, hogy létezik, amikor pedig először megkóstoltam, rögtön tudtam, hogy ez egy életre szóló kapcsolat marad. Még az sem tudta elvenni tőle a kedvem, hogy tovább tart a készítése, hiszen a barna rizs tényleg minden tekintetben kenterbe veri a fehéret.

A két rizsféle alapvetően az előállításuk módjában különbözik. Míg a barna rizs külső héját lehántolják, addig a fehér rizs előállítása jóval hosszabb, és bonyolultabb. Eltávolítják a héját (korpát), a mag és a héj közötti réteget, fehérítik, fényezik. Egyszóval mindent elvesznek belőle, ami értékes.
Egy üres kalóriává változik. A barna rizs tele van rostokkal, aminek köszönhetően – bár kalóriaértékük közel azonos, glikémiás indexe (GI) alacsonyabb. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy lassabban szívódik fel, nem emeli meg hitelen a vércukorszintet.

Számos kutatás bizonyítja a barna rizs egészségesebb mivoltát, és a fehér rizs mellett is vannak jócskán erények felsorakoztatva. Az egyik ilyen kardinális kérdés az emésztésre, és fogyásra gyakorolt hatásuk.

Talán nem újdonság, te is láttad, olvastad, de valahol biztosan szembe jött már veled, hogy pl. a body builderek, sportolók verseny előtt csirke-brokkoli- fehér rizs trión élnek, és így szálkásítanak. Amit itt lényegesnek tartok kiemelni az, hogy a sportolók tudatosan táplálkoznak, és nem véletlenül van a tányérjukon a sok párolt brokkoli. Az ugyan is nagyon alacsony kalóriaértékű, kevés benne a szénhidrát, rostokban viszont bővelkedik. Egy ilyen zöldséggel párosítva a fehér rizs sem emeli meg úgy a vércukor szintet, mintha egy adag marhapörkölttel ennénk meg mindenféle zöldség nélkül. A zöldség tehát belassítja a fehér rizs felszívódását. Ugyanakkor arról is sokat hallani, hogy a versenydiéta végére a sportolók is csillagokat látnak már az energia-, és szerintem a tápanyaghiány miatt is. A barna rizs ezzel szemben önmagában is rostban dús, IR-barát (lassú felszívódású), ha tehát olykor-olykor nem eszel mellé egy tál salátát, akkor sem okoz nagy vércukor ingadozást.

Megjegyzés: Miért lovagolunk a vércukor ingadozáson, az inzulinon?! Ha egy hormon beborul (nőknél ez sajnos nagyon gyakori), az hatással van az összes többi hormonra is, ami különféle betegségekhez vezethetnek. Éppen ezért szerencsés, ha a vércukorszintünket normál szinten tartjuk a jól megtervezett ételeinkkel.

Barna rizs – nem divathóbort

A barna rizs fogyasztása nem divathóbort, de legalább is nem kellene ennek felfogni. Meggyőződésem, hogy ezt a pejoratív hozzáállást a magasabb ára miatt ragaszthatták rá sokan. A fehér rizs olcsó, ráadásul seperc elkészíthető, míg a barna rizs drágább, és tovább is fő. A drágább cuccokra szokás a divatozást ráaggasztani. őszintén bevallom, nem találtam arra magyarázatot, miért drágább, ha még az előállítása is egyszerűbb. Talán a benne maradt rostok, ásványi anyagok, vitaminok, és azok eltarthatósága az, ami miatt borsosabb az ára. Vagy talán maga az értéke az, ami meghatározza az árát. Aki tudja, írja meg, mi a pontos igazság.

Barna rizs – az egészség Kánaánja

Na de a rostokon kívül nézzük meg, mitől olyan egészséges ez a barna rizs.
Van benne: cink, foszfor, mangán, szelén, vas, magnézium, kalcium, kálium, folsav, és még B1-, B3-, B6-, B2 vitaminok is. Kiemelkedő a fehérjetartalma is, és a barna rizs párolva kevesebb kevés kalóriát tesz ki. Jelentős mennyiségű növényi antioxidáns tartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő, és stresszoldó hatása is van. Beilleszthető cukorbetegek-, szív-, és érrendszeri betegséggel élők, gluténérzékenyek diétájába is (utóbbi esetben jelölten gluténmentes barna rizs javasolt csak).

pro…contra…és a megoldás

A barna rizsben van azonban egy antitápanyag, amit fitinsavnak neveznek. Ez az anyag gátolja a vas és a cink felszívódását. Nem kell azonban emiatt lemondani róla, mindjárt írom, hogyan semlegesítheted a fitinsavat.

A barna rizs készítése

A legtöbb receptben azt olvashatod, hogy áztasd be egy napra. Szerintem ez nagy túlzás, de egy órára minimum érdemes beáztatni. Ez az áztatás nem csak a főzést gyorsítja meg, hanem semlegesíti a fitinsavat is, így a barna rizsben található vas és cink felszabadul, és hasznosulni tud a szervezetben.

TIPP: A kerek szemű barna rizs tapasztalataim szerint gyorsabban megfő, és sokkal puhább is megpárolva.

Végy egy csésze barna rizst, és bő vízben áztasd be egy vagy két órára. Majd öblítsd át, csepegtesd le róla a felesleges vizet.
Egy lábosban hevítsd fel egy kanál olajat, add hozzá a barna rizst, és 2á3 percen át pirítsd. Sózd, és öntsd fel 3 csésze vízzel. Forrald fel, majd vedd takarékra, és fedő alatt párold készre (25-30 perc). Időközben 1-2 alkalommal keverd át. ha letelt az idő, fedő alatt hagyd még 20 percet pihenni.

Amit a legjobban szeretek a barna rizsben

Azon kívül, hogy felhasználhatjuk köretnek, egytálételnek, tejberizsnek, süteménynek, salátának, a legjobban azt imádom benne, hogy sokáig puha marad. Talán te is észrevetted már, hogy a fehér rizs a hűtőben, körültekintően tárolva is, már másnapra kopogós, kemény, száraz, fojtogató lesz. Ezzel szemben a barna rizs napokig puha, és ugyan azt az élményt adja, mint frissiben.

Egy kis extra…

Köztudott, hogy minden élelmiszer minél feldolgozottabb, annál jobban veszít az értékeiből, vagy gabonák esetében a lisztek magasabb kalóriaértékűek lesznek. Mindazonáltal egy olyan lisztkeverék, amiben az összetevők között a barna rizsliszt is szerepel, mindig jobb választás, mint a fehér rizsliszt.

Ezek a cikkek még érdekelhetnek:
Mit ehet egy gluténérzékeny?
A puha gluténmentes kenyér titka

Csatlakozz YOUTUBE csatornámhoz, lesd el praktikáimat a videókban!