vashiányos vérszegénységDr. Ódor Klára, kétgyermekes édesanya története igen érdekesen alakult. Először fiánál diagnosztizálták 1 éves korában a laktózérzékenységet, majd a lányáról derült ki a laktóz- és gluténérzékenység gimnazista korában, végül pár hónapja nála is igazolódott a diagnózis, gluténérzékeny. Klára puffadt, és vashiányos vérszegénység alakult ki nála. Talán sokan nem tudják, de a vas anyagcsere szabályozása a vékonybélben történik. Kezeletlen cöliákia esetében (ilyenkor a vékonybélbolyhok károsodnak, vagy teljesen elsorvadnak) kialakulhat a vashiányos vérszegénység is.

Interjú Dr. Ódor Klárával

A gyerekvállalás az egyik legszebb női feladat. Hogyan élted meg, amikor az egy éves fiadról kiderült, hogy laktózérzékeny? Milyen tünetei voltak?

Egy kórházi kezelést követően derült ki, hogy bajok vannak a tejjel. Naponta hatszor-hétszer volt folyós széklete, folyamatosan fájt a pocakja. Vizsgálatok után kaptuk a diagnózist, s utána következett a diéta. Kaptam egy listát a fogyasztható élelmiszerekről, ezzel a listával mentem bevásárolni a továbbiakban mindig.

Kitől és milyen segítséget kaptál?

Védőnőtől, gyermekorvostól kaptam segítséget.

Mi volt abban az időben a legnehezebb?

Figyelni kellett arra, hogy egyáltalán ne fogyasszon olyan élelmiszert, amiben van laktóz, a játszótéren ne kínálják meg semmivel, illetve megtanítani, hogy ne fogadjon el semmi élelmet, amit nem ismer.

Már rutinos diétázók voltatok, amikor a lányodról is kiderült, hogy laktózérzékeny, ráadásul cölis is. Egy kamasz lány hogyan tudta elfogadni az új helyzetet? Segített neki az, hogy a családban már más is diétázik?

Eleinte nehéz volt a diéta ott álltunk, hogy akkor mit is ehet tulajdonképpen. Nagy-nagy odafigyeléssel kellett az ételeit elkészíteni. Óriási előrelépés volt az első GM pizzája például, vagy amikor elfogadható állagú túrós lepényt készítettem.

A non plus ultra, hogy végül nálad is igazolódott a diagnózis. Jól sejtem, hogy ez után már szempillád sem rebbent, vagy azért sokkolt téged is?

Egyáltalán nem sokkolt, elrendeztem a tudatomban, hogy akkor majd most már így fogunk élni. Nehézséget az okozott és okoz, hogy újra kell tanulnom főzni, lemondani megszokott dolgokról, pl. a bundás kenyér, amit egyelőre nem tudok elképzelni gluténmentes kenyérből.

Hogyan jöttél rá, hogy a tüneteid mögött a cöli állhat? Gyanakodtál a vashiányos vérszegénység miatt?

Semmilyen diéta nem segített, diszkomfort érzetem volt, a vérképem romlott (vashiányos vérszegénység jelentkezett), a hasmenésem nem múlt. Nagyon kellemetlen volt. Mivel korábban ugyanezek a tüneteke jelentkeztek a gyerekeknél, gyanakodtam (joggal).

Hogy érzed, megfelelő táplálkozási tanácsokat kaptál a szakorvosoktól? Esetleg az érintett közösségek nyújtanak segítséget a mindennapokban?

Igen, dietetikus ellátott tanáccsal, de legtöbbet az a FB csoport segített, amibe véletlen belecsöppentem. Azóta még kettőbe. Mentem a recepteket, olvasom a sok hasznos tanácsot.

Úgy tudom, használod, szereted a Hadarik Rita gluténmentes liszteket is. Neked miben jelentenek ezek a céllisztek segítséget?

Igen, nagyon szeretem ezeket a liszteket. Először egy barátnőm sütött nekem a linzer liszttel, akkor láttam először. Előtte más gluténmentes lisztből próbáltam egyszerűen kekszet készíteni, és szörnyű lett. Óriási ovációval fogadtam. Aztán a webshopból rendeltem többfélét, már mindet azóta. Megnyugtató, hogy egyik nap rendelem, másnap már itt is van. Amit nagyon szeretek bennük, hogy nem kell különféle liszteket keverni, az állaga a sütiknek tökéletes, annyira egyszerű elkészíteni őket. Nincsen mellékíze, és a hagyományossal megegyező ízélményt nyújt. Legutóbbi kedvencem az élesztőmentes mini bagett. A lányom Angliában él, neki az amerikai palacsinta liszted, amit minden csomagjába teszek, valamint a gyümölcskenyér, és csokis keksz a kedvence.

Utolsó kérdésem: a családod hogy ’tolerálja’, hogy hárman is diétáztok? Vannak félreértések, akár ünnepekkor, vagy már mindenki belerázódott az életformátokba?

Az alapcsalád mi hárman vagyunk. Természetes, hogy a glutén- és laktózmentes ételek mellett csak laktózmenteset is készítek. Azt azonban még sokszor el kell magyaráznom mindenkinek, szüleimnek pl., hogy teljesen mindegy, hogy mennyi búzaliszt, vagy tej van valamiben, azt mi nem ehetjük. Ma éppen ezért maradtam éhes, mert a bableves sima liszttel volt berántva. ?

Megjegyzés:
Vas gyakorlatilag nagyon sokféle zöldségben, és húsban is megtalálható. A legnagyobb mennyiségben az állati belsőségekben (máj, szív, vese), a marha- és bárányhúsban, és a kagylóban található. Vasban gazdagabb növények a bab, lencse, szója, stb. Fontos tudni, hogy a vas C-vitamin jelenléte mellett tud hatékonyan felszívódni.

Ha Neked is van történeted, amit megosztanál másokkal, vedd fel velem a kapcsolatot a KAPCSOLAT menüben!

CSATLAKOZZ FACEBOOK oldalamhoz, beszélgessünk: https://www.facebook.com/glutenmentessutemeny/
KÖVESS az INSTAGRAMON is ITT: https://www.instagram.com/hadarik_rita/
IRATKOZZ fel YOUTUBE csatornámra, nézz recept videókat: Hadarik Rita Youtube csatorna