Gluténmentes linzer: tippek, trükkök, praktikák, hogy elsőre sikerüljön!

Az omlós (linzer/pite/lepény) tészta készítése sokak számára tabu, pedig ha ismered a készítésének a technikáját, gyerekjáték a gluténmentes linzer sütése. Gyakran tehát a jó technika hiányzik, másszor pedig előfordulhat, hogy kapkodunk, sietünk, türelmetlenek vagyunk, és emiatt nem az lesz a végeredmény, amire várnánk.

Ebben a bejegyzésben nagyon részletesen leírom, az omlós tészta készítését. Olvasd végig, mert minden apró részlet óriási fontossággal bír, ráadásul a végén az almás pite videóban képekkel is szemléltetem, mikor, melyik fázisban, hogyan kell kinéznie a dolognak. A technika általánosságban alkalmazható, a sütési idők, és a receptúra egyes elemei a Hadarik Rita gluténmentes linzer/pite lisztkeverékhez igazak.

Gluténmentes linzer készítése lépésről-lépésre

  • A lisztet szitáld át! Ez azért fontos, mert a tárolás során az idő teltével a lisztek száradnak, csomósodhatnak. A jó tésztához tehát a szitálás az első sikertényező.
  • Az omlós tésztánál fontos, hogy a tésztát hidegen tartsuk! Ennek első része, hogy a lisztbe mindig HIDEG zsiradékot (vajat, margarint) dolgozunk bele. Erre két módszer is létezik:
    – a kockára vágott zsiradékot a tenyerünkkel, nagyon gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk
    – ugyan ezt a lépést késes aprítóban végezzük el
    Fontos, hogy ebben a fázisban a tészta száraz, és morzsalékos maradjon.
    Kókuszzsírt (keményet) inkább késes aprítóval dolgozzuk el a liszttel.
    Hasznos lehet még, ha a morzsolás előtt a gép tálját és a késes részt is hűtőbe tesszük, hogy a zsiradék minél kevésbé olvadjon meg.
    Figyelj arra, hogy ne maradjon a tésztában nagyobb vajdarab.
    FONTOS! Az olaj nem alkalmas omlós tészta készítéséhez!
  • Ezt követően a PORÍTOTT cukrot vagy édesítőt (pl. eritrit, nyírfacukor..) is úgy kell a tésztához szitálni, mert ez is csomósodhat. Ezt követően kevert egy kanállal (fakanál, szilikonos lapát) a morzsához.
  • Végül a hűtőből kivett, hideg tojást is add hozzá, jobban mondva nagyon gyors mozdulatokkal gyúrd bele. Amikor már 60-70 %-ban összeállt a tészta, nyugodtan borítsd a hideg és tiszta konyhapultra (ha van márványlapod, arra), és úgy fejezd be a gyúrást. Amikor a tészta egy gombóccá összeáll, akkor jó: NE GYÚRD TOVÁBB!
    A Hadarik Rita gluténmentes linzer liszthez egy zacskónyi mennyiséghez 1 db egész M-es tojást javaslok. Normál esetben tojássárgát adnak csak ehhez a tésztaféléhez, de itt a fehérjét is add a tésztához.

TOJÁSPÓTLÁS:
Ennél a keveréknél az alábbi tojáspótlók a legideálisabbak:
-’chiamag tojás’ (3 g chiamag liszt + 50-52 g víz kikeverve)
-klasszikus tojáspótló
-55 g (kb. 3 ek) csicseriborsó konzerv leve
Az útifűmaghéj tojástól gumi állagú lesz, nem ajánlom. A felsorolt tojáspótlókkal megmarad az omlóssága a linzernek!!Csomagold folpackba, és 15-20 percre tedd a hűtőbe.

  • Csomagold folpackba, és 15-20 percre tedd a hűtőbe.

FONTOS! Ha kókuszzsírral dolgozol, ne tedd hűtőbe, mert kőkeménnyé fagyni, és nem fogod tudni nyújtani. Lehet linzert sütni kókuszzsírral, de kicsit másképp működik a tészta. Lényeg. Ha azzal dolgozol, a lakás egy hidegebb pontján maximum 5 percet pihentesd, utána kezd el formázni.

  • A visszahűtött tésztát hideg helyen (ilyenkor még ne kapcsold be a sütőt, lehetőleg ne menjen a tűzhely sem), pl. a konyhapulton, szilikonos sütőpapíron nyújtsd ki kb. 4 mm vastagságúra (ha pl. linzerkarikát, vagy islert, kosárkát sütnél). Az omlós tésztát nyújtáskor nem lisztezzük, mert ha túl sok lisztet vesz fel, kemény lesz. Gyorsan kell nyújtani, és formázni, ezért készíts elő minden eszközt, amit használni szeretnél.
    TIPP: Ha 1000 %-ra szeretnél menni, akkor két sütőpapír között nyújtsd ki a tésztát.
  • A linzert kb. 160-170 fokos, előmelegített, légkeveréses, gőzmentes sütőben süsd. A tepsire helyezz szilikonos sütőpapírt, arra tedd a formázott aprósüteményt. NE SÜSD MAGASABB hőfokon, mert akkor megég! A Hadarik Rita gluténmentes linzer receptnél 7-8 percet írok, ennél tovább NE SÜSD, még akkor sem, ha tapintásra puha.
    Ha letelt az idő, tedd ki a konyhapultra, hagyd a tepsin kihűlni. A hűlés során távozik még nedvesség, a tészta állaga alakul.
  • Miután meglekvároztad, az a legjobb, ha legalább egy éjszakán át hagyod a linzerkoszorút pl. pihenni. Ennyi idő alatt a tészta megszívja magát a lekvárral, eléri a megfelelő állagot. Ha azonnal meg akarod enni, frissen még annyira porhanyós, hogy könnyen eltörik.

Nézd meg az almás pite receptvideóm, és tanuld meg lépésről- lépésre a gluténmentes linzer készítését!

Érdekel a Hadarik Rita gluténmentes linzer lisztkeverék!!