A gluténérzékenység tünetei – 55 tünet, ami arra utalhat, hogy gluténérzékeny vagy

Egy az egész szervezetet érintő betegségről van szó, amit régen lisztérzékenységnek neveztek, mert a liszt fogyasztásához volt köthető (búzaliszt). A glutén azonban más gabonákban is megtalálható (rozs, árpa, búza), ezért helyes megnevezése a gluténérzékenység, más néven, cöliákia, vagy gluténszenzitív enteropathia. Ha felmerült benned a gyanú, nézd meg, mik lehetnek gluténérzékenység tünetei. Összegyűjtöttem 55 tünetet, ami arra utalhat, hogy gluténérzékeny vagy.

A betegség örökletes, bármikor kialakulhat, aminek a hátterében az áll, hogy a szervezet nem tudja feldolgozni a bevitt glutént. A vékonybél nyálkahártyája, azon belül is a bélbolyhok roncsolódnak (elkopnak, esetenként teljesen), és tápanyaghiányos állapotot idéz elő. Mivel a bélrendszerhez köthető immunrendszerünk működésének nagy része, az is legyengül. A test ezek hatására ellenanyagot termel, és saját szöveteit támadja meg különféle formákban. A gluténérzékenység egy autoimmun betegség, amit kaméleonbetegségnek is neveznek, mert számtalan formában jelentkezhet. Mivel egyes tünetek más és más betegségekhez is köthetők, a diagnózisig hosszú évek is eltelhetnek.

Felszívódási problémák

A gluténérzékenyeknél mindhárom fő tápanyag felszívódása gyengül (zsírok, fehérjék, szénhidrátok), de leginkább a zsíroké. Ez okozza a legjellemzőbb tünetet, a hasmenést, és a zsíros, fényes, laza székletet (zsírszéklet). Mivel a zsírokat nem tudja feldolgozni a szervezet, így zsírban oldódó Vitaminok sem képesek felszívódni (A, D, E, K), amik további problémákhoz vezetnek.
Az A-vitamin felelős a csontok, fogak épségéért, és részben a jó immunitásért. A D-vitamin felel a foszfor és a kalcium felhasználásáért, ha ez hiányzik, gondot okozhat a csontképzésben, a sejtnövekedésben (fejlődési elmaradás), és az immunitásban is. Az E-vitamin a haj, bőr, körmök épségéért is felel, a hajhullás, bőrtünetek gyakori tünetei az E-vitamin hiányának. A K- vitamint a bélben élő baktériumok termelik, hiányában vérzékenység alakulhat ki (nőknél idővel meddőséget, a menstruáció elmaradását okozhatja).
A gluténérzékenység egyik igen gyakori tünetét, a vashiányos vérszegénységet a B12 vitamin felszívódási problémája okozza. Tünetei lehetnek ennek még a járásbizonytalanság, végtagbizsergés, mentális zavarok.
A szénhidrát felszívódás zavarának legszembetűnőbb jele a kalóriavesztés, azaz a fogyás.
A rossz felszívódás miatt a test különböző területein alakulhatnak ki gyulladások, például az ízületekben is.

Fogyás vagy hízás….hogy is van ez?!

Bár a felszívódási problémák miatt a legtöbben fogyásról (esetenként drasztikus fogyásról) számolnak be, vannak, akiknél a hízás is intő jel lehet, hogy gluténérzékenység van a háttérben. Ez a fajta hízás elsős sorban a vízvisszatartásból adódik, aminek a hátterében a fehérje felszívódási zavara áll. Tünetei az ödéma (különösen a boka, lábfejek területén), a hasvíz, a puffadás, és akár a menstruáció elmaradása is lehetséges.

A gluténérzékenység tünetei felsorolás jelleggel

A tünetek sokszor nem szembetűnőek, ám a csendes lefolyás pont olyan veszélyes, mint a látványos.

A gluténérzékenység emésztőrendszeri tünetei:
zsírszéklet
fogyás
hízás
puffadás
hasmenés
szorulás
étvágytalanság
hányinger
hányás
hasi görcsök
köldök táji erős fájdalom

A gluténérzékenység bőr tünetei:
Duhring-betegség (csalánkiütésre hasonlító hólyagok a bőrön)
pattanások
ekcéma
bőrszárazság
viszketés
kipirosodás
égő érzés a bőrön
psoriasis (pikkelysömör)
keratosis pilaris (KP, grízes csirke, libabőr, apró pöttyök főleg a felkaron)
foltos hajhullás (Alopecia areata)
festékhiány bőrben (Vitiligo)
DHD-dermatitis herpetiformis (könyök, térd, fenék tájon megjelenő, csoportos, apró, viszkető, hólyagos kiütések

A gluténérzékenység idegrendszeri tünetei:
glutén ataxia (cerebelláris ataxia)
demencia (elbutulás)
myoclonus (akaratlan izommozgások, remegés, epilepszia)
prifériás polyneuropathia (B1-vitamin hiánya: zsibbadás, bizsergés, égő érzés, koordinációs nehézség)
myelopathia (zsibbadt, fájdalmas kéz, egyensúlyzavar, bizonytalan járás, fejfájás (tartó-szem), bénulás)
encephalopathia (magas vérnyomás, homloktáji fejfájás, hányinger, görcsroham, stb.)
SNI
ADHD
depresszió, hangulatingadozás (triptofán hasznosulás zavara)
ködös agy (agyblokk, mentális elmosódottság)

A gluténérzékenység egyéb tünetei (pl. felszívódási problémák miatt):
gyerekeknél fejlődési elmaradás (alacsony, vékony)
nemi érés késése
afták a szájban (rendszeresen)
fogzománc hibák (elszíneződés, kopás (a fognyakon), hosszúkás csíkok a fogzománcon)
korai fogromlás
vashiányos vérszegénység (B12, vas felszívódási gond)
fáradékonyság
izomfájdalom (kálium, magnézium hiánya)
csontritkulás (kalcium, D-vitamin hiány)
gyakori csonttörés
menstruációs problémák
meddőség
migrénes fejfájás (több napon át tartó, rendszeres)
egyéb autoimmun betegségek (Hasimoto pajzsmirigygyulladás, cukorbetegség, ízületi betegség, Lupus (ízületi merevség, fájdalom))
gyakran visszatérő fertőzések (gyenge immunrendszer)
szapora szívverés
magas pulzus
erős hajhullás

A gluténérzékenység legdurvább tünete

A SEMMI. Az összes fájdalmas és szenvedéssel, kellemetlenséggel járó tünet mellett az a legveszélyesebb, ha semmilyen tünet nem jelentkezik. A gluténérzékenység – tudni kell – genetikailag örökletes, ezért, ha a családban van cöliákis, mindenképp érdemes családszűrésre elmenni. A nem kezelt gluténérzékenység is óriási károkat okozhat: lehet, mire tünetel, addigra már halmozott problémákat okoz. A gluténérzékenység 100 %-os gluténmentes diétával kezelhető csak, nincs rá gyógyszer. A diéta betartása mellett a bélbolyhok regenerálódhatnak, és idővel rendeződnek a tünetek, ez mindenkinél más lefolyású.

FONTOS! Ezek a tünetek más betegségek esetében is előfordulhatnak. Ha minden eshetőség ki van zárva, akkor gasztroenteriológiára is el kell menni, ahol speciális módszerekkel vizsgálják a gluténérzékenységet. Ha több tünet is fennáll, érdemes már az elején bejelentkezni a gasztroenteriológiára, mert hosszú hónapokat kell várni a vizsgálatokra, eredményekre. Ami még fontosabb, cöliáki szűrés előtt NE kezdjen diétába, mert már 3-4 hetes diéta után is lehet fals az eredmény (azaz nem mutatható ki).

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
9 tipp kezdő diétázóknak rutinos gluténérzékenyektől
A vashiányos vérszegénység hátterében is lehet cöliákia (interjú)
A gluténmentes diéta nem úri passzió (interjú)